POWER Hiszpański staż drogą do kariery

W dniu 11.09.2018 roku grupa dwudziestu dwóch uczniów z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku rozpoczęła swój dwudziestosześciodniowy staż w Hiszpanii w ramach projektu POWER Hiszpański staż drogą do kariery.

W Walencji stażyści zdobywają umiejętności praktyczne w hotelarstwie i gastronomii. Projekt jest okazją do poznania innych technik pracy i zwyczajów w dziale służby pięter i śniadań oraz sporządzania i ekspedycji potraw typowych dla kuchni hiszpańskiej, a także przygotowania sali konsumenckiej. Za nami już pierwszy tydzień stażu, podczas którego stażyści poznali przede wszystkim załogę, zasady funkcjonowania i specyfikę zakładów, w których nabywają nowe umiejętności zawodowe. Dzięki współpracy z hiszpańską instytucją pośredniczącą ESMOVIA nasi uczniowie mają okazję doskonalić się w popularnych i prestiżowych restauracjach i hotelach Walencji, takich jak na przykład pięciogwiazdkowy hotel Hospes Palau de la Mar, którego restauracyjna kart dań gwarantuje podróż między śródziemnomorskimi smakami a warzywnymi ogrodami Walencji. Portowa restauracja La Aduana serwuje wyśmienite owoce morza: przygotowywana tam kałamarnicai tatar z łososia znajdują uznanie wielu turystów. Wśród restauracji nie zabrakło tych należących do Quique Dacosty, posiadacza gwiazdek Michelin: El Poblet, Vuelve Carolina i Mercatabar. Każde z tych miejsc jest na swój sposób wyjątkowe: El Poblet specjalizuje się w daniach kuchni molekularnej i słynie z menu degustacyjnego wymagającego niezwykłej precyzji i dopracowania w każdym szczególe. Mercatbar prezentuje nowoczesny styl kuchni polegający na oferowaniu awangardowych dań szerszej publice za przystępne ceny. Kuchnia Vuelve Carolina to innowacja, kreatywność i awangarda. Wszystkie te trzy restauracje łączy jedno: niezwykły zmysł estetyczny ich właściciela czerpiącego inspirację z natury, który opiera się na lokalnych produktach i łączy smaki różnych kuchni. W Contrapunto Les Arts stażyści mogą nauczyć się, jak łączyć kuchnię śródziemnomorską z wpływami innych kultur kulinarnych.

ESMOVIA otoczyła nas opieką już od pierwszego dnia. Po spotkaniu organizacyjnymi i powtórce językowej wyruszyliśmy do zakładów pracy, a wieczorem zostaliśmy oprowadzeni po najważniejszych miejscach Walencji: zobaczyliśmy Arenę, na której można obejrzeć zarówno walki byków,jak i koncerty znanych wykonawców, okazały ponad stuletni budynek stacji kolejowej, gdzie część z nas skusiła się na posmakowanie lokalnego produktu, jakim jest mleczny napój Orxata robiony z orzeszków chufa. Tradycja uprawiania tej rośliny przez człowieka ma 1000 lat, ale w całej Europie uprawia się ją tylko w Walencji. Zobaczyliśmy Plac Ratuszowy (Plaza del Ayuntamiento) z okazałą fontanną otoczony zachwycającymi swoją architekturą kamienicami, które można podziwiać w wielu zakątkach miasta. Na budynku Ratusza (Ayuntamiento) mogliśmy zobaczyć symbolikę miasta w postaci rzeźb nietoperzy. Na Plaza de la Virgen widzieliśmy gotycką katedrę Matki Bożej, powszechnie nazywanej Le Sue. Zbudowana w miejscu meczetu, który z kolei powstał w miejscu katedry gockiej, łączy w sobie wiele różnych stylów: romański, gotyk francuski, renesans, barok i neoklasycyzm. Znana jest z długowiecznej tradycji chrześcijańskiej, która głosi, że kielich znajdujący się w jednym z ołtarzy był używany był przez Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Podczas weekendu mieliśmy okazję wspiąć się na 207 schodów katedralnej wieży, wysłuchać dzwonu wybijającego godzinę 11:00 i podziwiać obraz rozciągającego się po horyzont miasta. Tego dnia zajrzeliśmy na Mercat Central, czyli największym rynek Europy, gdzie syciliśmy się widokiem i barwami owoców, warzyw, przypraw, pieczywa i ciast oraz lokalnych produktów, takich jak sery, szynki serrano i iberico oraz Aqua de Valencia i innych nalewek oraz oliw o różnych smakach. To idealne miejsce dla smakoszy owoców morza i ryb. Wycieczkę zakończyliśmy degustacją typowych thiszpańskich apas: patatas bravas i serów. W weekend poza wspinaniem się na katedralną Torre del Micalet podziwialiśmy również widoki z miejskich wież obronnych Torres de Serranos, korzystaliśmy z pięknej pogody na plaży Malva-Rosa, łapiąc słoneczne promienie i pływając w morzu. Zwiedzaliśmy również Oceanografico – usytuowane w awangardowym Ciutat de les Arts i les Ciències, miejsce unikalne nie tylko ze względu na zgormadzone tam morskie zwierzęta i lokalizację. Posiada ono najdłuższy w Europie wodny tunel oraz ogromne akwaria, w których możemy podziwiać podwodny świat i poznawać morskie ekosystemy. Pokaz delfinów, w którym uczestniczyliśmy to nie tylko rozrywka, ale także lekcja ekologii i odpowiedzialności za naszą planetę. Projekt POWER to przede wszystkim nauka zawodu, ale także zdobywanie innych doświadczeń zarówno kulturowych, jak i edukacyjnych.

Anna Pawelec, Zespół Projektowy