Poznaliśmy mistrzów włoskiej kuchni

XIII edycja ogólnopolskiego konkursu włoskiej sztuki kulinarnej Arte Culinaria Italiana – rozstrzygnięta. Znamy już nazwiska zwycięzców i wiemy, kto poleci na Pasta World Championship do Mediolanu.

W ubiegłą sobotę, 10 marca 2018 roku, w Trzebownisku koło Rzeszowa, w hotelu Blue Diamond Active Spa odbyło się wielkie święto kuchni włoskiej. Organizatorem i pomysłodawcą Arte Culinaria Italiana jest znany szef kuchni, Giancarlo Russo. Wydarzenie patronatem objęła między innymi Ambasada Republiki Włoskiej w Warszawie, a sponsorem strategicznym była marka Barilla.

W konkursie wzięło 12 profesjonalnych ekip z całej Polski. Zadaniem było przygotowanie dwóch potraw: pierwszej na bazie makaronu Barilla i drugiej z użyciem rostbefu wołowego Sokołów. Popisowe dania oceniało jury złożone z największych autorytetów kulinarnych, takich jak Andrzej Polan, Kurt Sheller, Teofilos Vafidis, Wiesław Bober, Dariusz Zahorański, Patryk Kotarba, Dawid Łagowski,Tomasz Purol, Zbigniew Kopycki  pod przewodnictwem prezesa Stowarzyszenia Kucharzy Polskich Krzysztofa Szulborskiego.

Jury i laureaci konkursu Arte Culinaria Italiana 2018

Jury i laureaci konkursu Arte Culinaria Italiana 2018

Jurorzy nie mieli łatwego zadania, wszyscy uczestnicy bowiem prezentowali niezwykle wysoki poziom. Zwycięska drużyna została jednak wybrana jednogłośnie. Konkurs Arte Culinaria Italiana 2018 wygrała reprezentacja hotelu Lemon Spa z Gródka nad Dunajcem – Iwona Tomasiak i Teresa Salamon. Jedyne panie biorące udział konkursie zachwyciły jury swoim spaghetti z langustynkami i rostbefem z pieczonym fenkułem. Drugie miejsce zajęli Przemysław Bednarz i Łukasz Fabiszewski z hotelu Bonifacio z Sochocina, na trzecim zaś uplasował się Jakub Hołota i Rafał Kuźniar z restauracji KUKNUK w Rzeszowie.

Zwyciężczynie konkursu: Iwona Tomasiak i Teresa Salamon

Zwyciężczynie konkursu: Iwona Tomasiak i Teresa Salamon

Jury, w tym roku po raz pierwszy, przyznało specjalne wyróżnienie „Master of Pasta”, dla kapitana zespołu, który stworzył najciekawsze danie z wykorzystaniem makaronu Barilla. Mistrzem włoskiej pasty został Paweł Gałecki z restauracji Piano w Lublinie. Jego spaghetti aglio olio z aromatyzowaną bułką tartą odzwierciedla kwintesencję kuchni włoskiej –  proste składniki skomponowane z odrobiną fantazji. Master of Pasta weźmie udział w eliminacjach do Pasta World Championship – prestiżowego międzynarodowego konkursu kulinarnego, organizowanego przez Academię Barilla w Mediolanie. Trzymajmy kciuki za naszego reprezentanta!

Na zdjęciu od lewej: Dariusz Ratuszniak – Jury, Karolina Dmochowska – Ekspert marki Barilla, Paweł Galecki – Master of Pasta, Zygmunt Chajzer.

Na zdjęciu od lewej: Dariusz Ratuszniak – Jury, Karolina Dmochowska – Ekspert marki Barilla, Paweł Galecki – Master of Pasta, Zygmunt Chajzer.

Konkurs miał charakter otwarty dla zwiedzających, którzy licznie przybyli by podziwiać prawdziwych szefów kuchni w akcji lub też spotkać znane postacie ze świata telewizji i sportu. W ramach Arte Culinaria Italiana odbył się także konkurs gwiazd, które także miały okazję sprawdzić się w roli kucharzy. Mieliśmy okazję podziwiać kulinarne popisy dziennikarza i prezentera Zygmunta Chajzera, aktora Tomasz Kozłowicza, wokalisty Pawła Stasiaka czy mistrza świata z 2014 roku w siatkówce – Krzysztofa Ignaczaka. Wśród gwiazd triumfował team Tomasza Kozłowicza. Drugie miejsce zajęła drużyna Zygmunta Chajzera, trzecie zaś zajął Paweł Stasiak i jego siostra Daria.

***

Barilla to włoski producent najwyższej jakości makaronów i sosów dystrybuowanych na terenie całego świata od ponad 140 lat. W Polsce dostępne są makarony w wersji klasycznej, takie jak na przykład: Farfalle, Penne Rigate, Fusilli, Spaghetti, po bardziej wyszukane z linii Collezione: Castellane, Orecchiette, Casarecce, Tagliatelle, Pappardelle czy Lasagne. Oprócz odmian klasycznych, Barilla stworzyła również makarony pełnoziarniste. Aby skomponować idealne dania, Barilla oferuje wiele rodzajów sosów i pesto, od znanych i popularnych, jak na przykład Bolognese, Arrabbiata czy Pesto alla Genovese, po bardziej unikalne receptury, takie jak Pecorino i Ricotta.