Projekt „Eko – Smaki Cezaka”

tekst: Zespół Szkół Nr 1 im. Jakuba Stefana Cezaka w Zgierzu

Dzięki realizacji projektu „Eko – Smaki Cezaka” dotyczącego edukacji ekologicznej i prozdrowotnej uczniowie kierunków gastronomicznych spotkali się z  Krzysztofem Szulborskim, który jest prezesem Stowarzyszenia Kucharzy Polskich oraz współzałożycielem Pomorskiej Akademii Kulinarnej w Gdańsku. Jest on również Redaktorem naczelnym magazynu Akademia Kulinarna, skierowanego do uczniów szkół gastronomicznych i młodych adeptów sztuki kulinarnej. Miłośnik i propagator kuchni regionalnych oraz organizator konkursów i eventów kulinarnych. Krzysztof Szulborski przeprowadził ponad 200 pokazów gastronomicznych o różnej tematyce kulinarnej. Bił rekordy Guinnessa w gotowaniu zupy jarzynowej (6500 litrów) oraz największej porcji grillowanego suma (45 kg). Jest również trenerem i doradcą kulinarnym z wieloletnim doświadczeniem.

Krzysztof Szulborski w ramach realizowanego projektu „Eko – Smaki Cezaka”, przeprowadził w szkolnej pracowni warsztaty  gastronomiczne. Uczniowie naszej szkoły poznali nie tylko niesamowitą osobowość ze świata gastronomii, ale również nauczyć się wielu ciekawych rzeczy.

Pan Krzysztof rozpoczął spotkanie bardzo interesującym wprowadzeniem dotyczącym zawodu kucharza, charakterystyki towaroznawczej produktów ekologicznych, europejskich standardów na rynku usług gastronomicznych oraz obecnych trendów zaobserwowanych w gastronomii na świecie i w Polsce. Po części teoretycznej przeszliśmy do części praktycznej, która była również ciekawa i dała możliwość doskonalenia umiejętności i kompetencji zawodowych uczniów.

Podczas warsztatów młodzież pod okiem znakomitego kucharza przygotowała następujące potrawy:

  • Chrupiące kąski z kukurydzianych piersi kurczaka podane z słodko pikantnym sosem paprykowym;
  • Łosoś w sosie miętowym zapiekany w cieście francuskim podany na pappardellez marynowanych świeżych warzyw okopowych i sosem żurawinowym;
  • Tęczowe galantynki i roladki (z kurczaka warzywami, z łososia z mandarynkamii sandacza z borowikami) podane z aromatycznymi sosami tatarskim i cumberlland;
  • Duet mięs souis vide, pierś z kapłona z wędzonym bekonem i polędwiczkaz liofilizowanym rozmarynem, podane na sosie z kwaszonych ogórków, purre ziemniaczanym aromatyzowanym kwasem buraczanym oraz smażonymi na maśle grzybami shimei i glazurowaną w miodzie marchewką baby.

Wszystkie potrawy zostały wykonane na bazie certyfikowanych produktów ekologicznych. Uczniowie nie tylko poznali techniki krojenia warzyw, trybowania oraz porcjowania kurczaka, nowoczesne techniki wykonania potraw, ale również nauczyli się sposobu dekorowania i podawania potraw.

Młodzież uczestnicząca w warsztatach wykazała się dużą inicjatywą i zaangażowaniem w tematykę zajęć. Udowodniła, że gotowanie jest czymś więcej niż tylko sztuką przyrządzania smacznych posiłkówKrzysztof Szulborski chwalił uczniów za posiadaną wiedzę oraz bardzo dobrą pracę zespołową. Jest to bardzo ważne, ponieważ w gastronomii liczy się czas oraz jakość wykonania potraw. Zdobyta wiedza i doświadczenie wzmocniły motywacje uczniów do inwestowania we własny rozwój, a także zwiększyły ich aspiracje zawodowe.