IV Ogólnopolski Konkurs Kulinarny Literacka Kuchnia już za nami

Tekst: Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku

24 października 2017 roku w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskim w Gdańsku odbył się IV Ogólnopolski Konkurs Kulinarny Literacka Kuchnia.

lit1

Patronaty Honorowe nad imprezą objęli Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk, Pomorski Kurator Oświaty Pani Monika Kończyk, Prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce Pan Maciej Dobrzyniecki, Prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich Pan Krzysztof Szulborski.

Celem imprezy było propagowanie czytelnictwa,  zapoznanie z twórczością klasyków i pisarzy współczesnych, kształtowanie postaw kreatywnych poprzez szukanie inspiracji kulinarnych w innych dziedzinach sztuki,  zachęcanie do rozwijania umiejętności z zakresu technologii gastronomicznej, rozbudzanie wrażliwości estetycznej, podnoszenie poziomu efektywności kształcenia zawodowego,  propagowanie idei, że artystą można być również w dziedzinie sztuki kulinarnej.

Adresatami konkursu byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych klas o profilu gastronomicznym startujący w zespołach dwuosobowych, którzy inspirując się literackimi opisami potraw  przygotują zakąskę i deser oraz prezentację potraw.

W konkursie wzięły udział 14 dwuosobowe drużyny z całej Polski:
Zespół Szkól Przemysłu Spożywczego im. J. Śniadeckich z Poznania
Zespół Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z Murowanej Gośliny
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego z Rumi
Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich z Gdańska
Zespół Szkół Hotelarsko – Gastronomicznych z Gdyni
Zespół Szkół nr 1 z Władysławowa
Zespół Szkół Gospodarczych z Elbląga
Powiatowy Zespół Szkół nr 1 z Kościerzyny
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Przodkowa
Zespół Szkół Agrobiznesu z Człuchowa
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. ks. Edmunda Roszczynialskiego z Wejherowa
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II z Kościelca
Zespół Szkół Gastronomicznych im. I Armii Wojska Polskiego z Łodzi
Zespół Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta ze Słupska

Jury w składzie:

Przewodniczący jury:
1. Maciej Dobrzyniecki Prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce
2. Krzysztof Szulborski Prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich

Jury Techniczne:
Kucharze:
1.    Grzegorz Nakrajnik Szef kuchni Restauracji „La Cucina” w Gdańsku
2.    Tomasz Koprowski Szef Kuchni Hotelu Grand
3.    Paweł Wątor Szef kuchni Restauracji Eliksir
4.    Andrzej Wielgosiński Szef Kuchni Novotel Gdańsk Marina

Cukiernicy:
1.    Paweł Górny Współwłaściciel cukierni Cremo
2.    Piotr Rutecki  cukiernik wRestauracji Metamorfoza
3.    Andrzej Paradowski Właściciel cukierni Paradowski

Jury Degustacyjne:
Kucharze:
1.   Martin Gimenez Castro – Szef Kuchni „Salto” i „Ceviche Bar”, Zwycięzca I Edycji Top Chef
2.   Paweł Stawicki Szef Restauracja Mercato w Hotelu Hilton w Gdańsku
3.   Przemysław Woźny Szef kuchni Gard Nordic Kitchen w hotelu Courtyard by Marriott w Gdyni

Cukiernicy:
1.  Tomasz Deker Mistrz cukiernictwa
2.  Marek Moskwa Współwłaściciel cukierni Cremo
3. Jarosław Celle –  cukiernik w cukierni „UMAM”
4. Michał Wiśniewski szef cukierni Hotelu Haffner

przyznało nagrody.

Grand Prix zdobyliKacper Serafińczuk Wiktor Bałdyga  z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańskuprzygotowani przez Joannę Dubert zainspirowany książką Stephena Kinga pt.  To comber z sarny z pate z wątroby indyczej z kukurydzą, palonym porem oraz kurkamii deser:ziarno rzucone na skałę    w oparciu o Ewangelię św. Mateusza.

I miejsce za zakąskę przyznano uczniom pań Barbary Bukowskiej i Katarzyny Glinieckiej Aleksandrze Grigorian i Natalii Jesionka z Zespołu Szkół Gospodarczych z Elbląga za duszonego jesiotra z sakiewką żebrakawedług Fachowca Josepha Findera.

II miejsce  za zakąskę zdobyli uczniowie pani Ilony Pietrowskiej z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. I Armii Wojska Polskiego z Łodzi Daniel Bauer Norbert Szefer, którzy na podstawie O zachowaniu się przy stole Przecława Słoty z Gosławicprzygotowali zakąskęwoda/piwo/chleb/mięso.

III miejscem za zakąskę wyróżniono uczniów pani Kingi Chmary Monikę Masalon i Darię Piwowarską z Zespołu Szkół Agrobiznesu z Człuchowa za indycze serca na puree z pietruszki w towarzystwie mchu i jeżynKerstin Gier  pt. Zieleń Szmaragdu.

I miejsce za deser wywalczyli uczniowie panaTomasza Grzegorzewskiego Sandra Jakubowska Aleksander Kopras zPowiatowego Zespołu Szkół nr 1 z Kościerzyny za miłosną pokusę czekolady/ magiczną mgiełkę mięty/ekstazę pomarańczowo-wiśniową według Zapachu czekoladyArenz Ewald.

II miejsce za deser zdobył Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego z RumiKlaudia Raif i Szymon Kierszka przygotowani przez panie Dorotę Gasztę i Małgorzatę Więcek za deser brownie z nutką pomarańczy  – smak chili, smak życia według książki J. Ryal Stradal Smak chili, smak życia.

III miejsce za deser zdobyły uczennice pani Ilony Pietrowskiej z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. I Armii Wojska Polskiego z ŁodziDaniel Bauer, Norbert Szefer za magdalenkę/herbatę/cytrynę/czekoladęwedługMarcela Prousta W stronę Swanna  – I część w poszukiwaniu straconego  czasu.

Jury Literackie w składzie dr Małgorzata Paszylka-Glaza historyk sztuki, kustosz i kurator zbiorów sztuki nowoczesnej Muzeum Narodowego, dr Tomasz Szturo Kierownik Działu Wydarzeń Kulturalnych Muzeum II Wojny Światowej, Michał Turek redaktor Radia Plus także rozdzieliło nagrody.

I miejsce zajęli uczniowie Elżbiety Soroki Krzysztof Rosner Krystian Kozłowski z Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta ze Słupska, którzy na podstawie Mendla Gdańskiego M. Konopnickiej przygotowali pieczoną kaczkę z popcornem z kaszy gryczanej z jeżyną oraz mus z gorzkiej czekolady z ciastkiem maślanym, śliwką karmelizowaną z rozmarynem oraz solonym karmelem według książki Rolanda Dahla Charlie i fabryka czekolady.

Na II miejscu znaleźli się uczniowie Barbary Nawrockiej Jarosław Nowak Kacper Kilimiak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II z Kościelca za żałobną pulardę z czosnkiem bogaczy na chmurce z jarmużuwedług Podróży na sto stóp Morais Richard C. i imbirowo-gruszkowe ciastko z nutką mascarpone na piekielnej czekoladzie na podstawie Anny ze Złotego BrzeguLucy Mand Montgomer.

III miejsce przyznano Klaudii Szpalerskiej, Mateuszowi Drożdżyńskiemu, uczniom Pani Karoliny Mikołajczyk-Nieckarz z Zespołu Szkól Przemysłu Spożywczego im. J. Śniadeckich z Poznania za pierś z kaczki sous vide z piuree z dyni w sosie żurawinowym w towarzystwie figna podstawie Hrabii Monte Christo Aleksander Dumasa oraztartę z genache czekoladowym pod pierzynką bezową z malinami i migdałami.

Nagroda design w gastronomii ufundowana i przyznana została przez Wyższą Szkołę Bankową w Gdańsku. Jury w składzie Dominika Czechowska Menedżer kierunku Turystyka i Rekreacja Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, dr Anna Lepacka Wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej, Karol Łykowski dział Marketingu Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku oceniło potrawy zgodnie z definicją i założeniami designu: możliwe powtórzenie wzornicze potrawy, prostotę oraz czasochłonność wzoru, dobór kolorystyki użytych produktów, ogólną ocenę sensoryczną, korelację designu z przekazem gastronomicznym.

I miejsce przyznano Klaudii Szpalerskiej, Mateuszowi Drożdżyńskiemu z Zespołu Szkól Przemysłu Spożywczego im. J. Śniadeckich z Poznania.

Na drugim II miejsce znaleźli się Kacper Serafińczuk Wiktor Bałdyga  z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku.

III miejsce zajęły uczennice Bożeny Demytruk Magdalena Frankiewicz i Dominika Bonikowska z Zespołu Szkół Hotelarsko – Gastronomicznych z Gdyni za kaczkę / pasternak / figę / kasztana / demi glace / dzikie zioła oraz brzoskwinię / figę / bezę / białą czekoladę  na podstawie książkiElizabeth Gilbert Jedz, módl się i kochaj.

W trakcie konkursu odbyły się pokazy dla nauczycieli i uczniów:
mirror glaze i dekoracje Katarzyny Chudy z Cukierni Cremo,
rozbiór dzika i potraw z dzika Jaceka Fedde Szefa Kuchni Restauracji Fedde Bistro z Chefs Culinar
softdrinki Michała Kobylańskiego i Ady Nadolskiej z BarCocktail
Dziękujemy sponsorom nagród, pokazów, cateringu: DobryHotel Leszek Mięczkowski, Miastu Gdańsk, Akademii Gastronomicznej w Polsce, Wyższej Szkole Bankowej, firmie Maximus, Dajar, Savpol, Illy, Szefs Culinar, Mark, Hotel Szydłowski, Cukierni Paradowski, Restauracji Harmonia, Tamarynd, Kruszwica.

Dodaj komentarz