„Noma: My Perfect Storm” 22.04 w Kinie Bajka w Lublinie

Kinie Bajka, 22 kwietnia 2017,  godz. 17.30 w Kinie Bajka w Lublinie odbędzie się pokaz filu o najlepszej restauracji świata oraz René Redzepim – człowieku, który ją stworzył: „Noma: My Perfect Storm”, reż. Pierre Deschamps, Wielka Brytania 2015, 100 min.

baner_kino

„Noma: My Perfect Storm” to opowieść o miejscu, do którego pielgrzymują krytycy, eksperci kulinarni, restauratorzy i smakosze z najbardziej odległych zakątków świata. Przyjeżdżają by poznać kunszt René – jednego z najbardziej znanych i cenionych współczesnych szefów kuchni. Wizjonera, którego nowatorskie podejście do lokalnych tradycji kulinarnych i rodzimych produktów zrewolucjonizowało kuchnię skandynawską. Noma, wyróżniona dwiema gwiazdkami Michelin, czterokrotnie zwyciężała w prestiżowym rankingu The World’s 50 Best Restaurants. Po ponad dekadzie sukcesów jej twórca szykuje się do otwarcia nowego miejsca i podróżuje po świecie rezydując w restauracjach w Japonii i Australii. Akcja filmu kończy sie pod koniec 2015 roku.

Pod koniec lutego 2017, po 14 latach działania, restauracja Noma zamknęła się w dotychczasowej formule. Nie oznacza to jednak, że zakończyła swoją działalność. Już 12 kwietnia, szef kuchni Rene Redzepi oraz większość jego dotychczasowej ekipy rusza z kolejnym pop-upem – tym razem w Tulum, w Meksyku. Natomiast w grudniu 2017 na obrzeżach Kopenhagi uruchomiona zostanie nowa Noma, w formie miejskiej farmy. Dokładna formuła nowego projektu wciąż pozostaje tajemnicą.

Po filmie organizatorzy zapraszają na dyskusję z dziennikarzami kulinarnymi oraz specjalną kolację w Restauracji Ego Hotelu Alter.

W dyskusji udział wezmą:

  • Daria Pawlewska, redaktorka naczelna i wydawczyni magazynu KUKBUK – prowadząca dyskusję
  • Agata Godlewska, redaktor naczelna magazynu „Food Service”
  • Mikołaj Makłowicz,  importer wina
  • Jakub Gutek, dystrybutor filmu oraz dziennikarz  „Ford Service”

Przed projekcją na zdrową, eko niespodziankę kulinarną zaprasza Kooperatywa Lubelska promująca projekt Wspólna Przestrzeń.

Wśród widzów zostaną rozlosowane 4 zaproszenia na kolację.

Cena biletu: 23 zł

Globalnymi partnerami dystrybucji filmu „Noma: My Perfect Storm” w Polsce są:
mecenas Hotele SPA Dr Irena Eris, partnerzy: KUKBUK, FOOD Service, CoJestGrane24

*********

FILMS for FOOD to inicjatywa, która łączy świat sztuki filmowej z kulinariami.

Organizuje  w całej Polsce pokazy najlepszych filmów (fabularnych i dokumentalnych) o jedzeniu oraz towarzyszące im spotkania z ekspertami, naukowcami, artystami, dziennikarzami, producentami żywności i kucharzami. Projekcje i dyskusje uzupełniają wydarzenia specjalne: degustacje, pokazy kulinarne, warsztaty, akcje kulinarne i działania artystyczne. 

Filmy pokazywane w cyklu FILMS for FOOD z jednej strony wpisują się w bardzo w ostatnich latach popularny trend zainteresowania kulinariami, z drugiej – pełnią funkcję edukacyjną ukazując jedzenie jako istotny element kultury i lokalnej tożsamości oraz nośnik zmian społecznych, politycznych, ekonomicznych czy kulturowych. Filmy prezentowane w ramach projektu wybierane są zarówno z programów największych światowych festiwali filmowych jak i organizowanych na całym świecie festiwali filmów kulinarnych.

FILMS for FOOD prezentuje swoje filmy w formie cyklu wędrującego po kinach studyjnych i przestrzeniach artystycznych całej Polski. Zainicjowało swoją działalność w listopadzie 2016 organizując polską premierę filmu „Noma: My Perfect Storm” – filmu o René Redzepim, szefie kuchni słynnej restauracji Noma w Kopanhadze. Pierwszy pokaz filmu uświetniło spotkanie z kucharzami, którzy współpracowali z Redzepim zaś m.in. w restauracjach: Bez Gwiazdek, Atelier Amaro, czy gdańskiej Sztuczce odbyły się specjalne kolacje inspirowane filmem i kuchnią Nomy. 
Kolejnym filmem cyklu jest dokument pt. „W obronie jedzenia”, zrealizowany w oparciu o  bestsellerową książkę amerykańskiego dziennikarza i działacza społecznego Michaela Pollana.

Pomysłodawcami i organizatorami wydarzeń cyklu FILMS for FOOD są Lucyna Zembowicz, filmoznawczyni która w latach 2009 -2014 współorganizowała Kuchnia+ Food Film Fest oraz dziennikarz kulinarny Jakub Gutek. FILMS for FOOD planuje też przegląd dokumentów kulinarnych w ramach tegorocznej edycji festiwalu Europa na widelcu we Wrocławiu oraz cykl projekcji klasyki kina tego nurtu „FILMS for FOOD classic” w warszawskim kinie Muranów.

FILMS for FOOD jest również dystrybutorem food filmów. „Noma: My Perfect Strom” to pierwszy film, który firma wprowadza na polskie ekrany jako dystrybutor.

Kolejne tytuły w planach w ramach cyklu to m.in: „Foodies/Uczta” oraz „Głód Mięsa”.

 

 

KONTAKT:

Kino Bajka

Ul. Radziszewskiego 8 / 20-039 Lublin

Mail: kinobajka@o2.pl

Waldemar Niedźwiedź / 602 436 094