Wojewódzki Konkurs Gastronomiczny „Najsprawniejszy w Zawodzie Kucharz”

Zespół Szkół Specjalnych nr 1 im. S. Batorego w Gdańsku 25.11.2015r. zorganizował już po raz piąty Wojewódzki Konkurs Gastronomiczny „Najsprawniejszy w Zawodzie Kucharz” dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Konkurs odbył się pod patronatem Przeglądu Gastronomicznego, a etap praktyczny konkursu był przeprowadzony w Pomorskiej Akademii Kulinarnej w Gdańsku. Wiceprezydent Miasta Gdańska Pan Piotr Kowalczuk swoją obecności uświetnił tę uroczystość, wręczył nagrody oraz pogratulował uczestnikom.

Do konkursu przystąpiły cztery szkół z województwa pomorskiego: ZSS nr 1 w Gdańsku, SOSW w Lęborku, PZKS nr 5 w Wejherowie oraz ZSS nr 2 w Gdańsku.

Tematem tegorocznego konkursu były ”Inspiracje z ciasta naleśnikowego”.
Któż z nas nie lubi naleśników? Na słodko czy na słono? Pierwsze wzmianki o naleśnikach pochodzą z Grecji z IV wieki p.n.e. Tak, więc naleśniki niemal od zawsze były popularnym daniem.

Konkurs daje szanse młodzieży kształcącym się w zawodzie kucharz na odkrywanie pasji, rozwijaniu talentu oraz konfrontację wiedzy i umiejętności z innymi uczestnikami. Uczniowie wykazali się zdolnościami kulinarnymi a profesjonalne podejście, poziom zaangażowania i jakość przygotowanych potraw oceniał Pan Krzysztof Szulborski oraz Andrzej Ławniczak.

Zależy mam aby zachęcić młodzież niepełnosprawną intelektualnie do kształcenia zawodowego na kierunkach gastronomicznych. Praca w zawodzie kucharz, polega nie tylko na wytwarzaniu różnego rodzaju potraw, ale również na tworzeniu dekoracji wyrobów gotowych, które dostarczają zarówno wrażeń smakowych i wizualnych.

Beata Bednarczyk