ZSCKR w Chrobrzu Kuźnią Talentów Kulinarnych!

W czwartek, 15 marca w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu odbyła się uroczystość nadania Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych tytułu Kuźni Talentów Kulinarnych Stowarzyszenia Kucharzy Polskich. To prestiżowy tytuł – ma go tylko 10 szkół z całej Polski.

Nadania dokonali goście z Pomorskiej Akademii Kulinarnej w Gdańsku, znani w Polsce i za granicą kucharze: Krzysztof Szulborski – prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, Andrzej Ławniczak – sekretarz Stowarzyszenia i Patryk Kotarba – kuchmistrz Stowarzyszenia, a do niedawna szef kuchni Restauracji Ponidzie w Hotelu&SPA Słoneczny Zdrój w Busku-Zdroju. Gości powitał Jerzy Trzepatowski, dyrektor szkoły.

Później głos zabrała Elżbieta Sadura – wieloletni nauczyciel gastronomicznych przedmiotów zawodowych. Przedstawiła swoje działania podejmowane od wielu lat w zakresie samokształcenia się poprzez ukończenie różnych studiów podyplomowych, kursów zawodowych oraz udział w trzech projektach unijnych dla nauczycieli przedmiotów zawodowych w renomowanych restauracjach, gdzie praktykowała produkcję gastronomiczną i obsługę konsumenta. Szczególnie ważne były wycieczki dydaktyczne do różnych restauracji i na międzynarodowe targi gastronomiczne; certyfikowane kursy baristyczne w Małopolskiej Szkole Baristów oraz warsztaty kelnerskie. Organizowano także wiele warsztatów kulinarnych w szkolnej pracowni z udziałem szefów kuchni z renomowanych restauracji. A wybrani uczniowie brali udział w wielu konkursach kulinarnych z zadowalającym sukcesem.

Powyższe działania zaowocowały tym, że Komisja Stowarzyszenia Kucharzy Polskich doceniła potencjał technikum i uznała, że zasługuje na honorowe wyróżnienie jako dziesiąta szkoła w Polsce oficjalnie rekomendowana przez Stowarzyszenie Kucharzy Polskich.

Podczas uroczystości otrzymaliśmy tablicę rekomendacyjną, która zostanie zamontowana w pracowni gastronomicznej w widocznym miejscu jako promocja naszej szkoły. Trzeba też podkreślić, że certyfikat Kuźni Talentów Kulinarnych daje nam duże wsparcie w kształceniu zawodowym naszych uczniów i zobowiązuje nas do podejmowania kolejnych wyzwań

– mówi Jerzy Trzepatowski, dyrektor zespołu szkół.

Podczas uroczystości dla najlepszych uczniów z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych przekazano cenne książki: „Zbiory przepisów ilustrowanych etapami przygotowywania dań” wg najlepszych szefów kuchni – 3 części.

Ważnym punktem programu była także prezentacja potraw kuchni świętokrzyskiej: golorza i baniocka, wykonanych przez uczniów klasy III technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz absolwenta Kamila Sęsołę, który od wielu lat pracuje w lokalnej restauracji. Sporządził swoją pokazową potrawę: roladki drobiowe z farszem warzywnym podane z kremami: brokułowym i paprykowym.

Goście z Pomorskiej Akademii Kulinarnej również przygotowali pokazy kulinarne i wykonali z udziałem naszych uczniów potrawy: regionalną kaszubską zupę bursztynową, a także potrawy z mięsa nowoczesną techniką sous-vide.

Tekst oraz zdjęcia pochadzą z portalu echodnia.eu

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/pinczow/a/zespol-szkol-rolniczych-w-chrobrzu-oficjalnie-zostal-kuznia-talentow-kulinarnych-potwierdzil-to-certyfikat-zdjecia,13040006/