Projekt ENSKWM – Opinie Uczestników

Podczas współpracy z Fundacją na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego na Wiedzy „Nowe Media” miałem okazję realizować Projekt „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu”. Jako Trener przeprowadziłem pięciodniowe Przygotowanie do praktyk 45 Nauczycieli i Nauczycielek. Był to okres intensywnej, a także owocnej pracy.
Nic bardziej nie cieszy jak wyrazy uznania płynące od samych Uczestników i Uczestniczek. Na stronie Projektu www.enskwm.fnm.pl w zakładce Testymoniale (link: http://www.enskwm.fnm.pl/site/e1313048857) znajdują się opinie, w których znajduję wiele miłych słów potwierdzających sukces naszej współpracy.

Włodzimierz Bekiesza z Technikum nr 5 w Olsztynie
„Bardzo dziękuję organizatorom (za pomysł i realizację) i Dyrekcji mojej szkoły (za wsparcie), że mogłem uczestniczyć w Projekcie „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu”.
Oprócz wiedzy i umiejętności zyskałem ogrom refleksji dotyczącej mojej roli w procesie przygotowania uczniów do zawodu. Kłaniam się nisko szefom kuchni gdzie odbywałem praktykę. Panu Robertowi Stelmaszykowi i panu Andrzejowi Zielaskiewiczoiwi, a w szczególności panu Krzysztofowi Szulborskiemu za jego cierpliwość i wyrozumiałość.
Pozdrawiam moje koleżanki i kolegów nauczycieli i gratuluję sobie i im, że czas spędzony w kuchniach i podczas przygotowania do praktyk nie był czasem straconym.
Mam nadzieję, do zobaczenia!
Włodek

Bogusława Pawelska-Kozon z Zespołu Szkół nr 1 im. M. Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie
„Lubię być kreatywną. To właśnie m. in. udział w Projekcie „Efektywny nauczyciel sztuki kulinarnej – wdrożenie modelu” pozwala mi tworzyć nowe pomysły na siebie i swoje otoczenie. To wspaniała inicjatywa, długo oczekiwana przez nauczycieli zawodu, która wreszcie została urealniona. Tego nam było trzeba! Nasz głód wiedzy z zakresu współczesnej sztuki kulinarnej, nowych technik i trendów został tymczasowo zaspokojony. Na krótko, bowiem liczymy na więcej i więcej. Mówiąc językiem kulinarnym – to, co smakuje, chciałoby się wciąż konsumować. I tak jest też w mojej sytuacji.
Dobrze przygotowany projekt z każdej strony, zarówno pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym od początku gwarantował sukces. I tak też się stało, o czym świadczą nasze testymoniale. Bo któż nie stanął na wysokości zadania? Chyba nikt. Byli świetni eksperci, z którymi mieliśmy przyjemność współpracy, fantastyczne osoby zarządzające projektem, tu: ukłon w stronę Kasi i Justynki, profesjonalni szefowie kuchni i niezwykle oddany swojej pasji i nam – Mistrz Sztuki Kulinarnej Krzysztof Szulborski. Nasze odczucia są bardzo pozytywne a doświadczenia na wagę złota (a cena złota idzie w górę!).
Choć mój staż jako nauczyciela przedmiotów gastronomicznych sięga 17 lat to jednak znów jestem na początku swoich poszukiwań i odkryć w świecie sztuki gastronomii. Ale teraz pewniej będę podążać kulinarnym szlakiem, gdyż mam dyspozycji bagaż zdobytych w tym Projekcie doświadczeń.
Moim mottem są słowa piosenki Stanisława Sojki:
„Życie nie po to jest, by brać
Życie nie po to jest, by bezczynnie stać
I aby żyć siebie samego trzeba dać.”

serdecznie pozdrawiam
Bogusława Pawelska – Kozon”

Krystian Grondes z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Strzelcach Opolskich
„Już od dłuższego czasu poszukiwałem możliwości podniesienia na wyższy poziom moich praktycznych umiejętności gastronomicznych. Bardzo ucieszyłem się z zakwalifikowania do udziału w Projekcie ” Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu „. Dzięki temu Projektowi miałem okazję poznać od strony kuchni gastronomię w luksusowym hotelu oraz w renomowanej restauracji. Brałem udział w przygotowywaniu konkretnych potraw i to często z surowców, które znałem tylko z książek. Musiałem pracować dokładnie i wydajnie i czasem byłem po prostu zmęczony. Ale dzięki temu zdobyłem wiele doświadczeń i umiejętności. Poszerzyłem wiedzę na temat nowoczesnych metod organizacji i warunków pracy w gastronomii. Poznałem nowoczesne technologie produkcji potraw oraz wyposażenie kuchni i już wykorzystuję to w mojej pracy z uczniami. Szczególnie miło wspominam Przygotowanie do praktyk w Gdańsku, a zwłaszcza życzliwą, rzeczową i spokojna atmosferę pracy, którą potrafił stworzyć Mistrz Krzysztof Szulborski. No i oczywiście morze, starówkę i molo…”

Łukasz Kania z Zespołu Szkół Spożywczo-Gastronomicznych w Warszawie
„Udział w Projekcie jest „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” to dla mnie nowe doświadczenie a jednocześnie możliwość podniesienia i uzupełnienia swoich umiejętności kulinarnych, niezwykle ważnych w kształceniu zawodowym. Bardzo mile wspominam pięciodniowe Przygotowanie do praktyki. Podczas których poznawałem prawidłowe techniki rozdrabniania warzyw, ich zastosowanie jak również receptury
i sposób wykonania potraw. Bardzo ważnym dla mnie elementem działań projektowych było odbycie praktyk w kuchni hotelowej i restauracyjnej. Cieszę się, że mogłem weryfikować swoją wiedzę w renomowanych i uznanych zakładach gastronomicznych. Dzięki praktykom w Hotelu Sheraton w Warszawie mogłem poznać prawdziwy kunszt kulinarny.
Jestem bardzo wdzięczny pomysłodawcom i organizatorom za możliwość udziału w Projekcie „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” i składam serdeczne podziękowania. Dziękuję też naszym wspaniałym opiekunkom: Justynie Wojciechowskiej i Kasi Rutkowskiej – za ogrom pracy włożony w organizację poszczególnych etapów projektu. Dzięki za mobilizowanie mnie i ciągłe przypominanie o terminach.”

Małgorzata Jaźwińska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie
„Nareszcie stworzono możliwości poszerzenia wiadomości i umiejętności nauczycieli zawodu. Cieszę się bardzo, że mogłam uczestniczyć w projekcie „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej- wdrożenie modelu”, a szczególnie interesowały mnie praktyki zawodowe, które odbyłam w restauracjach hotelu Sheraton i Moonsfera w Warszawie. Nabyłam cenne, praktyczne umiejętności, które mogę wykorzystać w pracy z młodzieżą, dzięki którym będę mogła prowadzić ciekawsze zajęcia. Moi uczniowie znacznie lepiej będą przygotowani do pracy zawodowej. Duże znaczenie dla mnie miał kontakt z ludźmi pracującymi w branży gastronomicznej, którzy mogli podzielić się ze mną swoim doświadczeniem. Starali się urozmaicić naszą pracę, pokazać co mają najlepszego, byli otwarci i mili.
Moim zdaniem jak najbardziej należy kontynuować takie szkolenia dla nauczycieli, jeszcze bardziej zachęcać i promować tego typu projekty w szkołach zawodowych, a szczególnie w małych miejscowościach takich jak moja.
Pozdrowienia z Czyżewa dla wszystkich uczestników projektu.”

Małgorzata Jakóniak z Zespołu Szkół Zawodowych w Mrągowie
„Taki projekt powiem szczerze
sprawił, że ja bardziej w siebie wierzę.
Więcej umiem i rozumiem
mogę się tym dzielić z tłumem
uczniów, którzy bardzo chcą
poznać sztukę kulinarną tą.
Jako nauczyciel młody
pełen ambicji i pogody
chciałabym tu podziękować
Ekspertom, z którymi mogłam pracować.
Za wskazówek stosy całe,
za życzliwość i pochwałę.
Naszym Opiekunkom miłym
za wsparcie i bycie cierpliwym.
Wszystkim Uczestnikom, których poznałam,
z którymi doświadczenia wymieniałam
za wspólnie spędzony czas.
Na pewno zapamiętam każdego z Was.
Teraz ślę pozdrowienia Zespołowi całemu
bo ten projekt odbył się tylko dzięki Niemu.”

Ewa Kałużna z Zespołu Szkół nr 1 w Ostrzeszowie
„Od dawna moim marzeniem było uczestnictwo w kursach podnoszących kwalifikacje praktyczne z zakresu sztuki kulinarnej. Dlatego jestem bardzo zadowolona i wdzięczna za możliwość udziału w Projekcie „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu”Projekt ten umożliwił mi zdobycie nowej wiedzy i umiejętności pod opieką wspaniałych mistrzów sztuki kulinarnej, a w szczególności zapamiętam Mistrza Krzysztofa Szulborskiego z Pomorskiej Akademii Kulinarnej za jego profesjonalizm i osobowość.
Dziękuję Zespołowi realizującemu Projekt za opiekę i pomoc.”

Małgorzata Skowrońska z Zasadniczej Szkoły Gastronomicznej w Warszawie
„Decyzja o wzięciu udziału w Projekcie „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” była jedną z najlepszych decyzji, a zarazem inwestycji w moim życiu. Od momentu rozpoczęcia szkolenia wiele się zmieniło, z ogromną pasją przyswajałam nową wiedzę i umiejętności i z niecierpliwością oczekiwałam na kolejne jego etapy.
Bardzo zaimponowała mi wiedza z zakresu sztuki kulinarnej, prowadzących szkolenia – Mistrzów tej dziedziny. W tym miejscu, chcę podziękować Panu Krzysztofowi Szulborskiemu z Pomorskiej Akademii Kulinarnej w Gdańsku za stworzenie wspaniałej atmosfery podczas przygotowań do praktyk. Sprzyjała ona zdobywaniu nowych umiejętności fachowych, z jednoczesnym tzw. brakiem stresu i większą możliwością samorealizacji. Bardzo cenną wiedzę z zakresu sztuki kulinarnej zdobyłam również podczas praktyk: hotelowej i restauracyjnej. Pan Dariusz Struciński – Szef Kuchni Hotelu „Anders” w Starych Jabłonkach i Pan Adam Chrząstowski – Szef Restauracji „Ancora” w Krakowie, to wspaniali fachowcy, którzy z prawdziwą pasją wykonują swój zawód i wiele mogłam się od Nich nauczyć. Dziękuję! Podczas szkoleń poznałam wielu wspaniałych nauczycieli – Kolegów tej samej profesji, mogliśmy się dzielić posiadaną przez nas wiedzą i poszerzać ją, wymieniając doświadczenia. Spędziliśmy razem wiele dość pracowitych dni, ale także wspaniałych chwil i myślę, że po zakończeniu projektu również będziemy wymieniać doświadczenia zawodowe.
Dziękuję też naszym przemiłym opiekunkom: Justynie Wojciechowskiej i Kasi Rutkowskiej – za ogrom pracy włożony w praktyczną organizację poszczególnych szkoleń i opiekę nad nami w czasie ich trwania.

Izabela Bidzińska-Myśliwiec z Zasadniczej Szkoły Gastronomicznej w Warszawie
„Jako początkujący nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych cieszę się, że mogłam uczestniczyć w Projekcie „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożanie modelu”. Dzięki projektowi wzbogaciłam swoją wiedzę i umiejętności z zakresu sztuki kulinarnej. Wdzięczna jestem za to, że nowe umiejętności zdobywałam bezpośrednio od Mistrza Sztuki Kulinarnej, bardzo ciepłego i życzliwego Pana Krzysztofa Szulborskiego z Pomorskiej Akademii Kulinarnej w Gdańsku. Wielka pomysłowość i nowatorstwo to walory kuchni w Restauracji „Moonsfera” w Warszawie , w której mogłam pogłębiać umiejętności praktyczne. Bardzo miło wspominam też praktykę w kuchni hotelowej Hotelu „Crocus” w Zakopanem, która przeplatała się z humorystyczną atmosferą.
Podziękowania dla organizatorów projektu za ciepłą opiekę Justynki i Kasi, a dla koleżanek i kolegów za mile spędzony wspólnie czas.”

Joanna Bulak z Technikum nr 3 w Siedlcach
„Uczestnictwo w Projekcie „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” to dla mnie bardzo cenne doświadczenie, które umożliwiło mi poznanie wielu ciekawych osób. Dało także szansę doskonalenia swoich umiejętności pod okiem takich profesjonalistów jak Dariusz Struciński Szef kuchni Hotelu Andersa w Starych Jabłonkach oraz Adam Chrząstowski zRestauracji Ancora w Krakowie. Zobaczyłam jak wygląda praca w profesjonalnej kuchni prestiżowych restauracji. Ogromne znaczenie miało dla mnie pięciodniowe przygotowanie do praktyk w Akademii Sztuki Kulinarnej w Gdańsku, gdzie Mistrz Sztuki Kulinarnej Pan Krzysztof Szulborski z wielkim zaangażowaniem, cierpliwością, życzliwością oraz w miłej atmosferze dzielił się z nami swoją wiedzą, przekazał wiele cennych wskazówek dotyczących sztuki gotowania oraz nowych trendów serwowania potraw. Umiejętności zdobyte poprzez uczestnictwo w projekcie na pewno okażą się przydatne podczas codziennej pracy z uczniami. Dziękuję całemu zespołowi realizującemu projekt życząc jeszcze wielu tak wspaniałych pomysłów i ich realizacji…
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie”

Hanna Bandurska z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Siedlcach
„Jestem ogromnie wdzięczna, że mogłam uczestniczyć w Projekcie „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu”. Szczególne znaczenie miały dla mnie przygotowania do praktyk w Pomorskiej Akademii Kulinarnej w Gdańsku. Pod fachowym okiem Mistrza Sztuki Kulinarnej Krzysztofa Szulborskiego mogłam wykonywać potrawy, których dotąd nie znałam – serdecznie dziękuję! W czasie praktyk w kuchni hotelowej Hotelu Crocus w Zakopanem oraz w kuchni restauracyjnej – Restauracja Ancora w Krakowie poszerzyłam swoją wiedzę na temat sporządzania i podawania potraw. Szefom, załogom w/w kuchni za przekazanie cennych informacji – serdecznie dziękuję!
Wszystkim Koleżankom i Kolegom, których mogłam poznać osobiście i tym, których poznałam z opowieści – serdecznie dziękuję!
Organizatorom za udział, przekazaną wiedzę i mile spędzony czas – serdecznie dziękuję!
Myślę, że zdobyta wiedza i nabyte umiejętności zaowocują w pracy z młodzieżą.”

Monika Bejnarowicz z Zespołu Szkół Zawodowych w Braniewie
„Za co dziękuję?
*Dziękuję za wspaniałe warunki na praktykach w hotelu Sheraton w Warszawie.
*Dziękuję i pozdrawiam szefa kuchni i pracowników z „Karczmy Jana” w Olsztynie.
*Dziękuję za potężną dawkę wiedzy podczas przygotowania do praktyk u Krzysztofa Szulborskiego w Akademii Kulinarnej w Gdańsku.
A co się we mnie zmieniło?
*Więcej umiem
*Więcej wiem
*Wierzę w siebie
Hej dziewczyny i chłopaki z grupy II( i nie tylko) cieszę się, że was poznałam.
Pozdrawiam cały zespół koordynujący projekt ENSKWM i gratuluję pomysłu.”

Lidia Łojek z Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego nr 1 w Warszawie
„Bardzo dziękuję całemu Zespołowi realizującemu Projekt „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu”.
Szczególne dla mnie znaczenie miało miejsce odbywania przygotowania do praktyk, gdzie pod okiem mistrza sztuki kulinarnej Pana Krzysztofa Szulborskiego z Pomorskiej Akademii Kulinarnej w Gdańsku, udoskonaliłam swoje umiejętności, a następnie zgłębiałam swoją wiedzę u Pana Sebastiana Krauzowicza w Hotelu „Crocus” w Zakopanem. Bogaty program doskonalenia zawodowego, przede wszystkim nowatorstwo i pomysłowość poznałam w Restauracji „Moonsfera” u Państwa Grażyny i Jarosława Uścińskich w Warszawie.
Wszystkim serdecznie dziękuję.”

Anna Patera z Zespołu Szkół Specjalnych w Bielsku-Białej
„O naszych Ekspertach:
„Niewiedza nie stanowi usprawiedliwienia dla nieprzemyślanych działań. Gdy się nie wie, gdy ma się wątpliwości, dobrze jest zasięgnąć porady”
O praktykach:
„Wiedza jest skarbnicą, lecz praktyka jest do niej kluczem”
O sobie:
„Jestem wystarczająco dumny z tego, co jednak wiem, aby przyznać z całą skromnością, iż nie wiem wszystkiego”
Podziękowania dla:
Organizatorów za wspaniały projekt
Wszystkich, którzy dzieli się wiedzą i doświadczeniem
Koleżanek i kolegów za mile spędzony czas”

Kamil Kaczyński z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Morągu
„Jestem początkującym nauczycielem przedmiotów zawodowych kulinarnych (na pewno nowicjuszem w tej dziedzinie) i uważam że projekt „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu”, to wielka i rzadko powtarzalna szansa dla nauczycieli (nie tylko uczących przedmiotów gastronomicznych) , z której po prostu nie można nie skorzystać.
Przede wszystkim jest niepowtarzalną okazją by bezpłatnie zdobyć dodatkowe umiejętności zawodowe związane ze sztuką kulinarną i teorią.
Odbyliśmy praktyki w renomowanych i prestiżowych kuchniach restauracyjnych i hotelowych na terenie całego kraju. Podczas przygotowania do praktyk oprócz pełnego profesjonalizmu spotkaliśmy się z życzliwością trenera prowadzącego – Krzysztofa Szulborskiego i Adama Michalskiego. 5 -dniowe przygotowanie do praktyk było prawdziwą szkołą wiedzy.
Również jak dla mnie nadmiar informacji, które jako nowicjusz ciężko mi było ogarnąć.
Największą satysfakcją był pobyt w restauracji Moonsfera w Warszawie i spotkanie z Państwem Grażyną i Jarosławem Uścińskim, gdzie poznaliśmy nowe ciekawe trendy, nietypowe łączenie smaków. Poznaliśmy nowe techniki serwowania potraw na różnego rodzaju przyjęcia okolicznościowe.
Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, otoczyli nas troską i opieką, była bardzo miła i towarzyska atmosfera. Żadne szkolenie nie jest w stanie zastąpić takiego projektu.”

Dorota Malinowska-Koper z Zespołu Szkół nr 6 im.M.Reja w Szczecinie
„Na pewno nie zapomnę Projektu „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu”, gdzie miałam możliwość poznania ciekawych nauczycieli z branży gastronomicznej oraz odbycia praktyk w Hotelu Sheraton w Warszawie oraz Restauracji Moonsfera w Warszawie.
Pozdrawiam”

Marzena Szczech z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu
„Dzięki warunkom stworzonym przez projekt „Efektywny nauczyciel sztuki kulinarnej – wdrożenie modelu” wzbogaciłam swoją wiedzę i umiejętności z zakresu sztuki kulinarnej. Podczas przygotowania do praktyk w „Pomorskiej Akademii Kulinarnej” w Gdańsku oraz samych praktyk w Hotelu „Sheraton” w Warszawie oraz Restauracji „Karczma Jana” w Olsztynie zobaczyłam, jak wygląda praca w profesjonalnej kuchni. Poznałam wiele ciekawych ludzi – mistrzów rzemiosła kulinarnego, dla których gastronomia to wielka pasja. Doświadczenie zdobyte dzięki udziałowi w projekcie wykorzystuję w mojej codziennej pracy z uczniami. Sądzę, iż Fundacja „Nowe Media” trafnie zaspokoiła potrzeby doskonalenia zawodowego nauczycieli przedmiotów zawodowych branży gastronomicznej.

Agnieszka Kaliszczyk z Zespołu Szkół Zawodowych im.S.Staszica w Wysokiem Mazowieckiem
„Udział w Projekcie ,,Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” to dla mnie nowe doświadczenie a jednocześnie możliwość podniesienia i uzupełnienia swoich umiejętności kulinarnych, niezwykle ważnych w kształceniu zawodowym. Podczas pięciodniowego przygotowania do praktyki poznawałam prawidłowe techniki krojenia warzyw, ich zastosowanie jak również receptury i sposób wykonania potraw tj. ratatuj, kaczki konfitowanej czy sushi. Niejednokrotnie wcielałam się w rolę uczennicy, ale chętnie i z uwagą poznawałam nowe trendy sztuki kulinarnej, techniki serwowania potraw i sekrety łączenia nietypowych surowców i smaków. Bardzo ważnym elementem działań projektowych było odbycie praktyk w kuchni hotelowej i restauracyjnej. Te pierwsze odbyłam w Hotelu Bristol w Warszawie pod okiem mistrza sztuki kulinarnej Michała Tkaczyka, któremu serdecznie dziękuję za okazaną cierpliwość, cenne wskazówki i pokazy kulinarne, dzięki którym poznałam swoje braki i mogłam doskonalić je w kuchni restauracyjnej i w swojej własnej. Restauracja Karczma Jana w Olsztynie to miejsce praktyk restauracyjnych, podczas których poznałam zasady funkcjonowania zakładu, obowiązki i zadania personelu, jak również charakterystyczne potrawy kuchni staropolskiej, które przygotowywałam wspólnie z opiekunem praktyk.
Jestem bardzo wdzięczna pomysłodawcom i organizatorom za możliwość udziału w Projekcie „Efektywny nauczyciel sztuki kulinarnej – wdrożenie modelu” i składam serdeczne podziękowania. Projekt umożliwił nam nauczycielom – teoretykom uczyć się od najlepszych i sławnych mistrzów sztuki kulinarnej a dla mnie osobiście był to ogromny zaszczyt i pouczające doświadczenie.”

Renata Dziczkiewicz z Zespołu Szkół nr 6 im.M.Reja w Szczecinie
Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” to bardzo nowatorski Projekt dla nauczycieli gastronomicznych przedmiotów zawodowych, godny polecenia wszystkim.W bardzo pozytywny sposób wpłynął na moją pracę. Usystematyzował dotychczasowe umiejętności, podniósł wiedzę z zakresu sposobu sporządzania i podawania potraw. Zarówno przygotowanie do praktyk z Mistrzem Sztuki Kulinarnej Krzysztofem Szulborskim , jak i same praktyki (Hotel Crocus w Zakopanem, Restauracja Trattoria Giancarlo w Warszawie) znacząco podniosły moje umiejętności.
Nie bez znaczenia pozostają osoby poznane podczas udziału w Projekcie – zarówno przeprowadzający program doskonalenia zawodowego, jak również nauczyciele z całej Polski, z którymi będę utrzymywać kontakty i wymieniać się doświadczeniem.
Jestem wdzięczna, że mogłam w nim uczestniczyć.”

Marzena Szczech z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu
„Dzięki warunkom stworzonym przez projekt „Efektywny nauczyciel sztuki kulinarnej – wdrożenie modelu” wzbogaciłam swoją wiedzę i umiejętności z zakresu sztuki kulinarnej. Podczas przygotowania do praktyk w „Pomorskiej Akademii Kulinarnej” w Gdańsku oraz samych praktyk w Hotelu „Sheraton” w Warszawie oraz Restauracji „Karczma Jana” w Olsztynie zobaczyłam, jak wygląda praca w profesjonalnej kuchni. Poznałam wiele ciekawych ludzi – mistrzów rzemiosła kulinarnego, dla których gastronomia to wielka pasja. Doświadczenie zdobyte dzięki udziałowi w projekcie wykorzystuję w mojej codziennej pracy z uczniami.
Sądzę, iż Fundacja „Nowe Media” trafnie zaspokoiła potrzeby doskonalenia zawodowego nauczycieli przedmiotów zawodowych branży gastronomicznej.

Marzena”

Elżbieta Borowska z Zespołu Szkół w Górowie Iławieckim
„Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w Projekcie „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu”. Projekt ten był okazją, aby zobaczyć jak rzeczywiście wygląda praca kucharza na najwyższym poziomie. Bardzo duże znaczenie dla mnie miało ćwiczenie praktycznych umiejętności w Akademii Sztuki Kulinarnej w Gdańsku pod okiem Pana Krzysztofa Szulborskiego. Praktykę w kuchni hotelowej odbyłam w Hotelu Sheraton w Warszawie, a praktykę w kuchni restauracyjnej w Restauracji Karczma Jana w Olsztynie. Podczas pięciodniowych praktyk mogłam zobaczyć nowe techniki kulinarne oraz wiele się nauczyć od Mistrzów Sztuki Kulinarnej. Dzięki udziałowi w Projekcie otrzymałam wiele cennych wskazówek, które z pewnością wykorzystam w swojej pracy z młodzieżą.
Pozdrawiam zespół organizatorów oraz wszystkich uczestników Projektu.”

Anna Żebrowska z Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących im.W.B.Jastrzębowskiego w Jagarzewie
„Cieszę się, że jako uczestniczka Projektu mogłam dosłownie „od kuchni” podpatrzeć dobrze zorganizowaną pracę profesjonalnych kucharzy w najlepszych hotelach i restauracjach. Wiele rzeczy zobaczyłam, dużo się dowiedziałam. Zdobyta wiedza i doświadczenie będą procentować w przyszłości. Dzięki temu na pewno będę bardziej efektywnym nauczycielem sztuki kulinarnej.
Dzięki uczestnictwu w Projekcie spotkałam celebrytów i zwykłych nauczycieli, których łączy pasjakulinarna. Najbardziej ciepło wspominam Pana Krzysztofa Szulborskiego, którego postrzegam jako profesjonalnego fascynata sztuki kulinarnej.
Jestem zadowolona, że wzięłam udział właśnie w tym Projekcie, a Fundacji Nowe Media mogę pogratulować profesjonalnego zorganizowania całego przedsięwzięcia. W przyszłości na pewno będę chciała uczestniczyć w podobnych projektach i zachęcam do udziału w nich innych nauczycieli.
Spróbujcie bo warto. Gorąco polecam ”

Anna Deptuła z Technikum nr 5 w Olsztynie
„Witam, jako uczestniczka Projektu „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” chciałabym serdecznie podziękować, wszystkim tym, dzięki którym taki projekt powstał.
Jestem szczęśliwa, że mogłam wziąć udział w takim szkoleniu. Było ono dla mnie cennym doświadczeniem, bardzo wzbogaciło moją wiedzę gastronomiczną i pozwoliło poznać nowych ludzi, którzy mają taką samą pasję. Dzięki niemu mogłam obcować z mistrzami sztuki kulinarnej, których cenię za zaangażowanie, twórczość i zainteresowanie zdobywaniem nowych umiejętności.
Poza tym niesamowicie interesujące, cenne i przydatne w mojej pracy było samo przygotowanie do praktyk. Pozwoliło mi ono na odnalezienie się w realnej kuchni zakładów o najwyższych standardach. Dzięki praktykom w Hotelu Bristol oraz w Restauracji „Trattoria Giancarlo” w Warszawie poznałam rzeczywistą pracę w kuchni, nowe techniki i trendy kulinarne oraz organizację pracy w renomowanych lokalach.
Po zakończeniu Projektu pozostał mi lekki niedosyt, bo nigdy dość tego, co dobre. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości będę miała jeszcze możliwość przeżyć tak niesamowitą, rozwijającą i motywującą do dalszej pracy przygodę.”

Anna Borowicz z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy
„Piękne słowa są melodią dla uszu, a dla nas, nauczycieli, biorących udział w Projekcie, melodią dla zmysłów był kunszt kulinarny przekazywany przez naszych ekspertów. Dziękujemy i czekamy na więcej……”

Katarzyna Tunkiewicz z Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 5 w Olsztynie
„Witam, jako uczestnik Projektu „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” chciałabym pogratulować pomysłu Zespołowi prowadzącemu, podziękować Dyrekcji mojej szkoły (Zespół Szkół Gastronomiczno – Spożywczych w Olsztynie) za pełne wsparcie, a także pogratulować koleżankom i kolegom chęci poznania kolejnych etapów kulinarnego świata. Dołączam się do podziękowań kolejnych uczestników. To oczywiste, że takie przedsięwzięcie musi się spotkać z dużym uznaniem. I tak oceniam projekt. Cieszę się, że mogłam weryfikować swoją wiedzę w renomowanych, uznanych i cenionych kuchniach europejskich. Tak, to już jest poziom europejski i w takim, europejskim standardzie pragnę kształcić młodzież. Dzięki praktykom w Hotelu Sheraton oraz w Restauracji „Trattoria Giancarlo” w Warszawie mogłam poznać „praktyczną stronę naszego rzemiosła”, w szczególności profesjonalną organizację dużych imprez, podpatrzyć nowe trendy kulinarne oraz poznać prawdziwych mistrzów kulinarnych. Mam nadzieję, że w przyszłości będę uczestniczyć w kolejnych tego typu projektach, gdyż daje to niepowtarzalną szansę weryfikacji swojej wiedzy teoretycznej z rzeczywistymi warunkami pracy w kuchni, rozwija warsztat nauczyciela, jest inspiracją do zgłębiania tajników sztuki kulinarnej. Wiedza i umiejętności, które zdobyłam dzięki udziałowi w Projekcie są niezwykle pomocne podczas prowadzenia zajęć z uczniami, jak również w życiu codziennym. Efekty projektu „przetestowałam” na mojej Rodzince. Wszyscy zdrowi i zadowoleni ;)”

Helena Popławska z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Białymstoku
„Dzięki uczestnictwu w Projekcie „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” miałam niepowtarzalną szansę uczestniczyć w praktykach w renomowanych kuchniach hotelowej i restauracyjnej.Na wysokim poziomie merytorycznym i ćwiczeń praktycznych były prowadzone zajęcia przygotowujące do praktyk zawodowych Trenera Krzysztofa Szulborskiego z Pomorskiej Akademii Kulinarnej w Gdańsku. Profesjonalizm, bogate doświadczenie, serdeczność Pana Krzysztofa Szulborskiego motywowała do poznania nowych trendów w gastronomii, a zarazem do działania. Atmosfera podczas szkolenia sprzyjała przyswajaniu wiedzy i umiejętności.
Szczególne znaczenie dla mnie miało poznanie organizacji pracy oraz sztuki kulinarnej w kuchni hotelowej Hotelu Sheraton w Warszawie. Praktyki zawodowe były prowadzone w rzetelny sposób. Opiekun praktyk chętnie służył pomocą i doradztwem.Następnie poznałam kuchnię restauracyjną w Restauracji Moonsfera również w Warszawie. Nowatorstwo, pomysłowość, doświadczenie oraz ciepła atmosfera Państwa Uścińskich zachęciła mnie do dalszej i głębszej edukacji w zakresie gastronomii.
Dziękuję Całemu Zespołowi realizującemu Projekt za umożliwienie mi skorzystania z formy doskonalenia zawodowego, pod kierunkiem Mistrzów Gastronomii, która uczy, sprawia przyjemność, a zarazem pozwoli stać się lepszym nauczycielem. Miłe wspomnienia na długo pozostaną mi w pamięci.”

Barbara Zielińska z Zespołu Szkół nr 6 im.M.Rataja w Ełku
„Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” to Projekt, dzięki któremu czuję się pewniej jako nauczyciel przedmiotów gastronomicznych. Poznałam pracę w profesjonalnej kuchni od strony praktycznej.
Praktykę w kuchni hotelowej odbyłam w Hotelu „Crocus” w Zakopanem, a kuchnię restauracyjną miałam okazję poznać w Warszawie w Restauracji „Trattoria Giancarlo”. Podczas trwania szkolenia nauczyłam się wielu ciekawych technik kulinarnych, które mogę zastosować w swojej pracy.
Projekt „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” pozwolił mi udoskonalić mój warsztat pracy. Ogromną wartość miały dla mnie wskazówki dotyczące sztuki gotowania udzielane przez kucharzy. Moim zamiarem jest kontynuowanie wykorzystywania w pracy wskazówek zdobytych podczas trwania Projektu.”

Michał Rabsztyn z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Adama Adamieckiego w Dąbrowie Górniczej
„Cieszę się, że mogę brać udział w projekcje „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu”. Będąc nauczycielem przedmiotów gastronomicznych, nadążanie za szybko rozwijającą się gastronomią jest dla mnie bardzo ważne; by to, czego uczę miało odzwierciedlenie w rzeczywistym świecie gastronomii, a moi uczniowie byli jak najlepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy. A ten projekt umożliwia mi realizację zamierzonych celów.
Praktyka w Hotelu Twardowski w Poznaniu umożliwiła mi dokładne zaobserwowanie i przećwiczenie umiejętności wymaganych przez szefa kuchni, na określonych stanowiskach pracy, i na pewno staną się one kluczowe w mojej pracy z uczniami.
Praktykę w Hotelu Twardowski rozpocząłem z pozytywnym nastawieniem, jako szansę na kolejne doświadczenie, a bardzo dobre przygotowaniem w „Pomorskiej Akademii Kulinarnej” pod okiem Mistrza Sztuki Kulinarnej Krzysztofa Szulborskiego sprawiło, że podszedłem do niego bez większych obaw.
W kuchni hotelowej Hotelu Twardowski w Poznaniu pod bacznym okiem szefa kuchni Pana Roberta Stelmaszyka, z pełnym zaangażowaniem wykonywałem polecone mi zadania, a udzielane przez niego wskazówki były czytelne i trafne, co umożliwiało wykonanie każdego zadania bez obawy o porażkę. Kulinarne rozwiązania stosowane na praktykach były jak najbardziej przydatne i na stałe wpiszą się w moje praktyczne zajęcia z uczniami.
Pośród wielu znajomych nauczycieli gastronomii, których znam, projekt ten budzi zainteresowanie i zachęca do szukania takich lub bardzo podobnych form szkolenia. Projekt „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” na pewno w dużej mierze odpowiada potrzebom nauczycieli teoretycznych i praktycznych przedmiotów zawodowych.”

Alicja Zyskowska z Augustowskiego Cenrum Edukacyjnego w Augustwie
„Dziękuję Zespołowi realizującemu Projekt „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu”. Jako uczestniczka tego projektu – nauczycielka z dużym stażem nie przypuszczałam, że jeszcze mogę się czegoś nauczyć. Od młodszych dowiedziałam się o nowych sposobach uczenia, jak można wykonywać swoją pracę lepiej. Podziwiam w jaki sposób realizatorzy dbają, z jak wielką troską, o uczestników swoich szkoleń w ramach projektu, warto to podkreślić i przyjąć jako wzór – podobnie można troszczyć się o swoich wszystkich uczniów w szkole.
Szczególne znaczenie dla mnie miało ćwiczenie praktycznych umiejętności kulinarnych pod okiem wyrozumiałego, życzliwego mistrza sztuki kulinarnej w Pomorskiej Akademii Kulinarnej w Gdańsku, przed planowanymi praktykami w zakładach gastronomicznych. Cenię sobie zaproponowane mi miejsca praktyk, gdzie w rzeczywistych warunkach można było zetknąć się z nowymi trendami w technikach kulinarnych ale to nie wszystko. Fantastyczna życzliwa atmosfera w góralskiej restauracji hotelowej w Hotelu „Crocus” w Zakopanem, gdzie humor i praca łączyły się stale.
Następnie poznawanie restauracji „Moonsfera” w Warszawie z bogatym programem szkoleniowym. Tam nowatorstwo i pomysłowość kierownictwa restauracji zwracało moją uwagę, nie zabrakło też możliwości wykonywania różnych czynności na stanowisku kucharskim, a wszystko w przyjaznej atmosferze.
Uczestnictwo w tym projekcie to nie tylko źródło nowych umiejętności praktycznych ale też źródło nowych pomysłów do wykorzystania w metodyce pracy z uczniami, chociażby to, że można działać z humorem i śmiechem, aby nie zniechęcać uczniów do pracy.”

Marta Dobrzańska z Technikum Uzupełniającego nr 1 w Warszawie
Teraz to my staliśmy się uczniami i poznaliśmy pracę kucharza na „własnej skórze”. Uczniami – gdyż podczas Diagnozy początkowej wiedzy i umiejętności – organizatorzy sprawdzali, testowali i egzaminowali nas – nauczycieli. Czy się to nam podobało? Oczywiście, że nie, ale było ważne w dalszym rozwoju i poznawaniu tak trudnej sztuki kulinarnej. Pan Mirosław Rynduch starał się w pełni wykazać nasze braki, dzięki czemu wiedzieliśmy nad czym musimy w toku praktyk popracować. Pan Krzysztof Szulborski w trakcie pięciodniowego Przygotowania do praktyk w renomowanych hotelach i restauracjach przekazał nam wiele ciekawych informacji, przedstawił w praktyce to, co do tej pory, dla wielu nauczycieli, było jedynie teorią.
Jako najbardziej pouczające uznaję praktyki w Hotelu Sheraton w Warszawie. Miałam możliwość poznać pracę wszystkich działów kuchni hotelowej. Opiekun praktyk z dużym zaangażowaniem i troską wspierał nasze zmagania w kuchni, abyśmy mogli jak najpełniej wykorzystać ten czas.
Cieszę się, iż biorę udział w Projekcie „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” i polecam ten projekt nauczycielom z różnym stażem pracy, zwłaszcza wtedy, kiedy sztuka i wiedza kulinarna wciąż się rozwija, ewoluuje i należy z tak aktualną wiedzą wychodzić do uczniów, a taką możliwość daje ten projekt. Nie bójmy się że doświadczeni kucharze „zdemaskują” naszą niewiedzę. „Nie wstyd nie wiedzieć, lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić”(cyt. Feliks Chwalibóg).
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję organizatorom projektu, moim uczniom, dzięki którym chciałam uczestniczyć w projekcie „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” oraz wszystkim, którzy pomagają w rozwoju nauczycieli przedmiotów zawodowych.”

Zbigniew Nowocień z Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu
„Udział w projekcie „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” pomoże mi wprowadzać nowe metody i techniki na zajęciach praktycznych z uczniami oraz, co za tym idzie – podniesie efektywność nauczania.
Organizatorzy oraz prowadzący szkolenie otoczyli nas troską i opieką.
Poznaliśmy nowe trendy sztuki kulinarnej, nowe techniki serwowania potraw i łączenia nietypowych surowców i smaków. Mieliśmy okazję zaobserwować, jak działają prestiżowe zakłady sieci otwartej: Restauracja Hotelu Sheraton i Restauracja Moonsfera w Warszawie i w jaki sposób przygotowuje się potrawy na przyjęcia różnego typu.
Uważam, że projekt „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” jest bardzo trafioną formą doskonalenia nauczycieli zawodów gastronomicznych.”

Alicja Skoczylas z Zespołu Szkół Centrum Ksztalcenia Rolniczego w Suwałkach
„Udział w Projekcie ,,Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu” to dla mnie powód do ogromnej satysfakcji z obcowania z Mistrzami sztuki kulinarnej. Szczególne podziękowania składam Krzysztofowi Szulborskiemu za profesjonalizm, zaangażowanie i ciepło w czasie zajęć w Jego Pomorskiej Akademii Kulinarnej.
Do tej pory nie miałam możliwości pracy w nowocześnie wyposażonych kuchniach. Dzięki uczestnictwu w tym projekcie poznałam pracę najlepszych kucharzy, jej organizację w kuchni hotelowej „Crocus” w Zakopanem i restauracji „Moonsfera” w Warszawie. Oba miejsca wspominam z przyjemnością, mimo że czas spędzony tam był wypełniony ciężką pracą pod okiem życzliwych opiekunów.
Fundacji i całemu zespołowi dziękuję za możliwość udziału w projekcie realizowanym na najwyższym europejskim poziomie. Życzę następnych edycji wszystkim nauczycielom, chcącym być mistrzami dla swoich uczniów.
Zachęcam do wzięcia w nich udziału, warto!”

Więcej na www.enskwm.fnm.pl

Bardzo cieszą mnie takie ” laurki ” dzięki którym ja osobiście i mój zespół jest odpowiednio zmotywowany do następnych ” kulinarnych działań ” mających na celu podwyższanie poziomu edukacji w Polskich Szkołach Gastronomicznych
Krzysztof Szulborski