XVI Konkurs Włoskiej Sztuki Kulinarnej Arte Culinaria Italiana

11 marca 2023, w Green Mountain Hotel ***** w Karpaczu, odbędzie się XVI edycja konkursu Włoskiej Sztuki Kulinarnej Arte Culinaria Italiana.

Autorem i pomysłodawcą konkursu jest Giancarlo Russo, włoski szef kuchni, restaurator i autorytet z zakresu kuchni włoskiej w Polsce. Oficjalny kucharz Episkopatu Polski przygotowujący dania m.in. dla Jana Pawła II i Benedykta XVI oraz delegacji z Watykanu podczas pielgrzymek do Polski.

Konkurs włoskiej sztuki kulinarnej to jeden z prestiżowych konkursów kulinarnych odbywających się w Polsce, a uczestnicy konkursu to kucharze z wielu uznanych restauracji i hoteli z całej Polski. Podczas konkursu spotkają się największe autorytety kulinarne w Polsce, młodzi adepci sztuki kulinarnej, znane gwiazdy telewizyjne oraz pasjonaci kuchni włoskiej . Do konkursu dla profesjonalistów zgłaszają się ekipy z hoteli i restauracji z całej Polski, spośród których jury selekcyjne wyłoni 12 najlepszych ekip na podstawie przesłanych zgłoszeń według wytycznych w regulaminie konkursowym.

Podczas XVI edycji startujący kucharze przygotują do oceny jury dwa dania konkursowe według zasad kulinarnych obowiązujących w kuchni włoskiej. Pierwsze danie to makaron lub ravioli marki Perino, drugie danie – rostbef wołowy bez kości SNS marki Sokołów .

Jako uatrakcyjnienie wydarzenia odbędzie się także konkurs dla Gwiazd – znanych postaci telewizyjnych. Tym razem Gwiazdy zmierzą się z przygotowaniem jednego autorskiego dania – makaronu lub ravioli marki Perino z obowiązkowym użyciem do niego polędwiczki wieprzowej od firmy Sokołów.

Sponsorem Strategicznym tegorocznego konkursu jest marka Makro. Wydarzenie kulinarne odbędzie się pod honorowym patronatem Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej oraz Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, jak również pod patronatem merytorycznym Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, OSSKiC, Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej oraz Greckiego Stowarzyszenia Kucharzy Poland Branch Office .

Green Mountain Hotel ***** w Karpaczu jest współorganizatorem tegorocznego konkursu.