Kucharze w szkole

 
Od wielu lata Szkoła Podstawowa Nr 50 w Gdańsku współpracuje ze Stowarzyszeniem Polskich Kucharzy i Cukierników – Region Pomorski.Wspólnie organizujemy:
Konkursy plastyczne – „Zdrowe jedzenie, to zdrowe życie”

Konkurs „Jednego Aktora”
W 2005 roku dzieci przygotowały interpretację utworu Jana Tuwima „LOKOMOTYWA”, natomiast w roku 2006 utwór Jana Brzechwy „NA STRAGANIE”.

Konkurs „Cichego czytania ze zrozumieniem klas II”
Jako przykład załączamy ubiegłoroczny tekst konkursu.

NIESPODZIANKA
Wasz kolega Tomek chciał sprawić przyjemność zmęczonej pracą mamie. Wiedział doskonale, że posiłki powinny być takie, aby dawały nie tylko siłę, ale również broniły przed przeziębieniami. Nagle olśniła go myśl. Postanowił przyrządzić surówkę bogatą w witaminy.
Po lekcji Tomek pobiegł do sklepu i kupił: dwa ogórki, cztery pomidory, sałatę, cebulę oraz owoce z różnych stron świata: kiwi, granat, mango. Wybrał najładniejsze warzywa i owoce ze sklepowej półki. Dostarcza je do sklepu firma GRONEX pana Adama Trzewika.

Tomek przyrządził surówkę według przepisu ze „Świerszczyka”. Przepis był bardzo prosty.
Chłopiec najpierw rozłożył na talerzu umytą sałatę. Ogórki i cebulę umył, obrał, pokroił w drobna kostkę i wymieszał. Dodał odrobinę soli i pieprzu. Pomidory umył, odciął plasterki z miejscem po ogonku i wydrążył środki łyżeczką. Wydrążone pomidory napełnił przygotowaną sałatką z ogórka i cebuli, a następnie przykrył odciętymi plasterkami pomidorów. Ułożył na talerzyku na liściach zielonej sałaty i postawił na stole. Z zakupionych owoców zrobił sok.
Mama wróciła z siatką pełną zakupów. Spojrzała na stół.
Surówka pyszniła się czerwienią pomidorów, lśniła chłodną zielenią sałaty. Obok na kolorowej serwetce stała szklanka pysznego soku.
Mama uśmiechnęła się ciepło i otarła ukradkiem oczy. W pokoju nagle zrobiło się jaśniej. Zadowolony Tomek pomyślał, ile jeszcze miłych niespodzianek mógłby sprawić mamie.

Nagrody są cyklicznie sponsorowane przez SPKiC – RP.

Członkowie Zarządu: K. Szulborski, A. Ławniczak, Z. Senwicki, W. Dembowski znajdują czas i wchodzą w skład jury oraz osobiście wręczają nagrody zwycięzcom. Wyszukane, ciekawe nagrody zachęcają dzieci do udziału w konkursach

Przybycie kucharzy w oryginalnych strojach do szkoły wywołuje zawsze wiele radości i pozytywnych emocji wśród dzieci. Dzięki temu konkursy te są wyjątkowe i pozostawiają wiele niezapomnianych chwil.


Szkoła Podstawowa Nr 50 jest szkołą promującą zdrowie, dlatego też tak cenna jest dla nas współpraca ze Stowarzyszeniem. Wspólne promowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia wpływa na ich rozwój psychiczny i fizyczny.
Za wszystko składamy Zarządowi SPKiC- RP serdeczne podziękowania
i mamy nadzieją na dalsza owocną współpracę.

Nauczycielki SP 50
Anna Prus, Anna Smeja

źródło: papaja.pl

Comments are closed.